دریافت مشاوره رایگان 989128455002+
982122662201+

گردشگران و بیماران عراقی و چند نکته

24 جولای 2019
گردشگران و بیماران عراقی و چند نکته

به گزارش سورن طب رازی کشور ما یکی از مقاصد گردشگران درمانی است و در میان گردشگرانی که از کشورهای مختلف دنیا برای درمان، سلامت و جراحی‌های زیبایی به ایران سفر می‌کنند، گردشگران و بیماران عراقی بالاترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند. این نشان می‌دهد که برای رونق گردشگری درمانی کشور و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات در این زمینه باید بتوانیم گردشگران درمانی عراق را به درستی ساماندهی کنیم.

تعداد گردشگران سلامت در سال گذشته بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر برآورد شده است.

به گزارش ایرنا، دکتر شریف یاسین روز سه شنبه در بازدید از بیمارستان تخصصی چشم اعلام کرده است: در این مدت ۲ میلیون زائر عراقی برای زیارت به مشهد سفر کرده اند و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۵میلیون مسافر عراقی به مشهد بیایند.

دکتر یاسین پور اعلام کرد که بیماری های صعب العلاج مثل سرطان به خصوص سرطان های کودکان، سرطانِ پستان، بیماری های چشمی، دستگاه گوارش، عمل های زیبایی همچون کاشتن مو و خصوصا جراحی بینی بیشترین دلیل سفر گردشگران سلامت عراقی به مشهد بوده است.

گردشگران-عراقی-سورن طب رازی

اعتمادسازی

دسته ای از گردشگران و بیماران عراقی که برای درمان به ایران سفر می‌کنند، به شرکت‌های مجاز و معتبر گردشگری سلامت بی‌اعتماد هستند و باور دارند که این شرکت‌ها پول بسیاری از آن‌ها می‌گیرند.

بنابراین ترجیح می‌دهند بی‌واسطه به بیمارستان‌ها مراجعه کنند که این موضوع مشکلاتی را برای بیماران و بیمارستان ایجاد می‌کند. در حالی که احتمال دارد این گردشگران و بیماران عراقی به دست واسطه‌هایی بیفتند که انگیزه آن‌ها صرفا سودجویی باشند، راهنمای درستی نباشند، خدمات خوب ارائه نکنند یا بیمار را به مراکز درمانی مناسب معرفی نکنند.

یکی دیگر از مشکلات ناشی از حذف شرکت‌های حرفه‌ای توسط گردشگران و بیماران عراقی مساله ترجمه است.

ممکن است آنچه از سوی بیمارستان یا مرکز درمانی به بیمار گفته شده، درست ترجمه نشود و درمان بیمار روند درستی نداشته باشد.

ترجیح می‌دهند بی‌واسطه به بیمارستان‌ها مراجعه کنند که این موضوع مشکلاتی را برای بیماران و بیمارستان ایجاد می‌کند.

در حالی که احتمال دارد این گردشگران و بیماران عراقی به دست واسطه‌هایی بیفتند که انگیزه آن‌ها صرفا سودجویی باشند، راهنمای درستی نباشند، خدمات خوب ارائه نکنند یا بیمار را به مراکز درمانی مناسب معرفی نکنند.

یکی دیگر از مشکلات ناشی از حذف شرکت‌های حرفه‌ای توسط گردشگران و بیماران عراقی مساله ترجمه است. ممکن است آنچه از سوی بیمارستان یا مرکز درمانی به بیمار گفته شده، درست ترجمه نشود و درمان بیمار روند درستی نداشته باشد.

اعتمادسازی به شرکت‌های واسطه‌ای باید در مبدا یا همان کشور عراق و با انجام تبلیغات و آگاهی‌رسانی انجام شود تا بیماران از طریق شرکت‌های گردشگری به مراکز درمانی جذب شوند. چنانچه این خدمات از طریق شرکت‌های معتبر به گردشگران درمانی ارائه شود، مفهوم گردشگری سلامت در کشور استانداردسازی می‌شود و می‌توانیم خود را با کشورهای رقیب همچون ترکیه و هند مقایسه کنیم.

گردشگران-عراقی-سورن طب رازی

مافیای دلالی بیماران خارجی

در این کشورها مافیای دلالی بیماران خارجی مهار شده و روی موضوع گردشگری سلامت بطور تخصصی برنامه‌ریزی و کار کرده‌اند.

بیمارانی که برای درمان به کشور ما سفر می‌کنند، به درستی نمی‌دانند به کدام بیمارستان و چه پزشکانی مراجعه کنند و نیاز به راهنمایی دارند.

آنچه امروز در گردشگری درمانی کشور جریان دارد، این است که بیماران از جمله گردشگران و بیماران عراقی توسط رانندگان تاکسی که نقش واسطه را ایفا می‌کنند و غیرمتخصص هستند، در مرز جذب و راهنمایی می‌شوند.

این افراد به زبان عربی تسلط کافی ندارند و اشتباه در ترجمه به اشتباه در تصمیم‌گیری و درمان می‌انجامد و می‌تواند منجر به خطای پزشکی شود.

خدمات شرکت‌های گردشگری به بیماران گسترده است.

ترنسفر بیمار از لحظه ورود تا زمان خروج، معرفی و پیگیری درمان در مراکز درمانی مجهز، همراهی مترجمان حرفه‌ای، ساماندهی گردشگران درمانی در یک چرخه درست و برنامه‌ریزی برای گردش همراهان بیمار برخی از خدمات شرکت‌های گردشگری سلامت هستند.

گردشگران-عراقی-سورن طب رازی

ایجاد نظم

اغلب گردشگران و بیماران عراقی با چند همراه به کشور ما سفر می‌کنند و حضور دائم این همراهان در بیمارستان آن‌ها را خسته و نظم بیمارستان را مختل می‌کند. برنامه‌ریزی مناسب برای همراهان گردشگران و بیماران عراقی از هزینه‌های روانی خانواده بیمار می‌کاهد.

بیمه

مساله دیگر گردشگران سلامت، بیمه است. یکی از نیازهای گردشگری سلامت کشور این است که برنامه‌ای برای ارائه خدمات بیمه‌ای به آنان وجود داشته باشد.

وجود بیمه به جذب بیشتر بیماران خارجی از جمله گردشگران و بیماران عراقی می‌انجامد.

می‌توان در این بیمه‌ها تنها بیمارستان‌های دارای مجوز را برای پذیرش و ارائه خدمات با بیمه به آن‌ها معرفی کرد.

این باعث می‌شود بیماران به مراکز درست هدایت شوند و ایران را به کشورهای ترکیه و هند ترجیح دهند.

منابع: مدتوپرس

اراول